Umiejętności miękkie: Podstawy finansów
Nie oszukujmy się, większość osób nie posiada umiejętności, a więc zbyt dużej wiedzy na temat finansów. Ogólnie nie rozumiemy jak działa rynek akcji – wiemy, że jedni je kupują, a inni sprzedają. Nie mamy umiejętności miękkich pozwalających nam zrozumieć jak funkcjonują banki i na jakich zasadach udzielane są kredyty hipoteczne. A więc zacznijmy od …..
Czym są pieniądze?
Pięć złoty, które trzymasz w ręce, reprezentuje na przykład niż litr ropy na stacji paliw. Ta analogia nie jest oderwana od rzeczywistości, ponieważ pieniądze faktycznie reprezentują użyteczność.
Zanim wprowadzono pieniądze, ludzie prowadzili handel wymienny: mam dwie krowy i oddam je za Twoich osiem kóz; mam skórę, ale potrzebuje jajek. Trudności z taką formą płatności polegały na tym, że trzeba było znaleźć kogoś, kto miał to, czego potrzebowaliśmy – i jednocześnie chciał to, co my mieliśmy do zaoferowania.
Łatwiej jest wtedy, gdy istnieje coś pośredniego, co stanowi wartość dla każdego. Za pieniądze możemy wymieniać się ze wszystkimi i nie musimy szukać kogoś, kto da nam to, czego chcemy, jednocześnie będzie zainteresowany tym, co my chcemy mu dać.
Rodzaje pieniędzy
Aby pieniądze miały wartość, ich zasoby muszą być ograniczone. Kiedyś pieniądze były wykonywane z cennych i rzadkich surowców takich jak złoto i srebro, same w sobie były rzadkie i miały określoną wartość. System monetarny był kiedyś oparty na towarach, ponieważ za każdym banknotem dolarowym stała określona ilość złota. Były to tzw. „pieniądze reprezentatywne”, ponieważ banknot reprezentował określoną ilość złota. To oznaczało, że wydrukowanie większej liczby banknotów wymagałoby wydobycia większej ilości złota, które te nowe banknoty by reprezentowały.
Dziś rządzi system „pieniądza fiducjarnego”. Wartość pieniądza fiducjarnego zależy zasadniczo od dwóch rzeczy: od jego ilości w obiegu i od tego, jak rozwinięta jest gospodarka kraju, który ten pieniądz emitował i który jest jego gwarantem.
Inflacja i deflacja
Domyślasz się, że pieniądz fiducjarny bywa kapryśny. Jego wartość może się łatwo zmieniać, zależnie od różnych czynników. Pieniądz fiducjarny jest szczególnie podatny na inflację i deflację. Inflacja polega na tym, że wartość pieniądza maleje w odniesieniu do tego, co można za niego kupić. Deflacja to zjawisko odwrotne. W okresie deflacji pieniądz zyskuje na wartości. Nagle okazuje się, że możesz kupić dużo więcej za tę samą kwotę.
A więc, jeśli masz pieniądze ulokowane w banku, inflacja sprawia, że Twoje pieniądze (obecne i przyszłe) tracą na wartości, natomiast deflacja zwiększa ich wartość. Podczas inflacji najlepiej jest inwestować pieniądze i brać kredyty, ponieważ wszystkie pieniądze trzymane na lokacie w banku tracą na wartości. Podczas deflacji należy postępować odwrotnie — jak najszybciej spłacić kredyty i ulokować pieniądze w banku, ponieważ ich wartość wzrośnie bez żadnych starań z Twojej strony.
Na koniec, jeśli podoba ci się informacje i umiejętności, które opisuje, zostaw komentarz.
Ostatecznie w zamian za dostarczoną treść, proszę więcej uśmiechu w cyfrowym świecie!
Polecam również moje posty o umiejętnościach miękkich w IT:
- Jak radzić sobie z szefem ?
- NETWORKING
- Lista umiejętności Inżyniera danych (Data engineer)
- Testy funkcjonalne
- Elementy zwiększające poziom zaufania do strony
Źródło : link